Thursday, April 13, 2017

Dovidenia v pekle, priatelia / See You in Hell, Friends. 1970.

До свидания в аду, друзья / Dovidenia v pekle, priatelia.

CZ. Film zasiahnutý "normalizáciou" mal pohnutý osud. Od verzie, dokončenej talianskym koproducentom sa autor v r. 1972 dištancoval, po rokoch sa v nových podmienkach k dávnemu projektu vrátil, výrazne ho prepracoval, dokrútil niekoľko sekvencií, zmenil dialógy. Bizarná feéria s prvkami čierneho humoru v charakteristickom prebujnelom štýle je rámcovaná symbolickou ideovou rovinou, značne poplatnou revolučnej súčasnosti.
Skupinka čudných ľudí sa oddáva hrám na akomsi vidieckom sídle. Živočíšne scény sú sprevádzané úvahami o smrti, "filozofickými" meditáciami, surrealistickými motívmi i narážkami na národnú tému. To všetko sa rozvíja v retrospektíve: svet je postihnutý katastrofou, z ktorej sa má ľudstvo zachrániť v arche. Hrdinovia sa odmietnu podriadiť krutému diktátu terorizujúcich "záchrancov", vyvolajú revolúciu a odchádzajú tam, odkiaľ nedávno prišli. Tajomná špirála večného ľudského boja sa dostáva do ďalšieho bodu... Bohatá obraznosť (Jakubisko tentoraz aj kameramanom) nenachádza odraz v proklamovanej závažnosti "výpovede", zamýšľaný presah sa utopil v inscenačných výstrednostiach. Zaujímavým prvkom je využitie zostarnutých hercov v dokrútkach.
EN. As a car full of an assortment of characters rolls down an embankment and bursts into flames, the old driver says "See You in Hell, Friends." The relations between the characters are shown in flashbacks. The pretty Rita and her fiancee Petras meet the old colonel, and come to live in his farmhouse. Rita marries the colonel as well as her fiancee, and has a daughter Christine. The colonel's supposed father shows up, and also makes amorous advances on Rita. They all live blissfully together until two holy women with axes arrive. The women start chopping down trees to build an ark. Rita starts having nightmares and Christine is crucified.
Director: Juraj Jakubisko.
Cast: Olga Schoberová, Ján Melkovič, Míla Beran, Dušan Kosorínsky, Jana Březinová, Zdeněk Dušek, Augustín Kubáň, Jana Stehnová, Ján Kosorínsky, Ján Kapríny, Kateřina Sidonová, Pavol Hammel, Jiří Krytinář, Nino Besozzi, Carlo Capannelle.
Italy, Czechoslovakia, 1970.
Language: Slovak, Russian.
Download Dovidenia v pekle, priatelia / See You in Hell, Friends.
До свидания в аду, друзья / Dovidenia v pekle, priatelia / See You in Hell, Friends. 1970.
Dovidenia v pekle, priatelia / See You in Hell, Friends. 1970.